Gyepelsősegély – először fel kell ismernünk a betegséget
Figyeljünk oda, mit üzen a gyepünk! Bármilyen furán is hangzik, ha kellő időt szánunk a gyepgondozásra, tudni fogjuk, mire van szüksége. Csakúgy mint az orvoslásban, azért, hogy megfelelő kezelésben részesíthessük, ismernünk kell a betegségét is.
Amikor a gyep ellenálló képessége csökken, könnyebben elszaporodhatnak közte a kórokozók, gombák, amik megfelelő kezelés hiányában hosszú távon komoly károkhoz, néha teljes gyeppusztuláshoz is vezethetnek.
Tévedés azt hinnünk, hogy a gyepünknek csak akkor lehet baja, ha nem öntözzük megfelelően. Számos más problémával is szembe kell néznünk, de ha felelős gyepgondozók vagyunk, még a komolyabb bajok előtt leszámolhatunk a betegségekkel. Ezért érdemes minél előbb elkezdeni a gyepgyógyítást.
Ne vegyük félvállról, ha az egyébként üde zöld gyepünket barnás, sárgás foltok lepik el, vagy ha helyenként minden ok nélkül kopottabb, satnyább lesz. A megfelelő diagnózissal gyepet menthetünk csak úgy mint a szakszerű fűnyírással.
Ismerjük meg a leggyakoribb gyepbetegségeket!
- Hópenész
Hóolvadás után vagy akkor, ha enyhe, de csapadékos a tél, megjelenhetnek a gyepen halvány, vattaszerű foltok, amik idővel terjedni fognak, sárgás-barnás foltokká válnak. Kezelés hiányában az adott területeken a gyep ki is pusztulhat. - Rozsdabetegség
Már a név is árulkodó, mert barnás, sárgás színűvé válnak a fűszálak, általában nyaranta, mikor nagy a páratartalom. Egyike a leggyakoribb gyepbetegségeknek, ami széllel, fűnyírással csak tovább terjed. Gombásodás okozza, amit visszaszoríthatunk tápanyagpótlással és az öntözés csökkentésével. - Lisztharmat
Amikor az újonnan nőtt fűszálakon fehér színű képződés lesz, ami fokozatosan átvált sárgára, majd barnára azt a betegséget nevezzük lisztharmatnak. A levelek az esetek többségében nem élik túl, összesodródnak, majd elszáradnak. A probléma kora tavasztól őszig bármikor megjelenthet, főleg magas páratartalom mellett, ezért érdemes fokozottan odafigyelnünk rá. - Dollárfolt
Kis 2 cm körüli sárgás elszíneződést jelent, ami később tovább fejlődik. Ha közelről nézzük a fűszálakat, a szélükön szabad szemmel is jól láthatóak lesznek a fehéres micélium jelei. A betegség főleg kánikulában, magas páratartalom mellett terjed.