Idénymunkák a zöldterület-gondozásban
Legyen szó magánkertről vagy közparkról, a zöldterületek rendszeres és idényjellegű gondozása nemcsak esztétikai szempontból elmaradhatatlan, hanem azért is, hogy a terület egészséges és biztonságos maradjon.
Tavaszi nagytakarítás
A tavasz a megújulás időszaka, és bár a természet bölcs mesterként teszi a dolgát, az ember kézjegyét magán viselő zöldterületeken bőven akad munka. Fontos azonban, hogy várni kell addig, amíg a hőmérséklet tartósan megemelkedik, mivel a talajnak több idő kell a felmelegedéshez. Ha ez megtörtént, neki is láthatunk!
A gyep egyik legnagyobb ellensége a gombásodás, ezért első lépésként össze kell szedni a füvet beborító leveleket, amelyek nedvesen tarthatják a területet, és betegségek melegágyát képezhetik. Gyepszellőztetésre mindenképp szükség van – bár ezt ősszel is érdemes elvégezni –, amely során eltávolítjuk az elhalt részeket és a mohát, valamint fellazítjuk a talajt, így az ép fűszálak könnyebben hasznosítják majd a tápanyagokat. Ezt a műveletet követi a trágyázás, tápozás, majd jöhet az öntözés. A fűnyírásra csak azután kerítsünk sort, hogy a fűszálak kellőképp megerősödtek és megnőttek, de arra is figyeljünk, hogy első alkalommal ne vágjuk túl rövidre a gyepet. Ebben az időszakban fűmagot is szórhatunk dúsításra vagy a kikopott területek befüvesítésére.
Nyári gyönyörködés
Ha tavasszal körültekintőek voltunk, nyárra gyönyörű lesz a gyepünk, ám ekkor is bőven akad vele tennivaló, leginkább nyírás és öntözés. Érdemes gyakran, 3-6 naponta vágni, hogy szép sűrű legyen a fű, ami a gyomok megtapadását is nehezíti. A gyakori nyírás további előnye, hogy így csak keveset vágunk a szárból, így kímélve a tövet (ha nagyon megnőtt a fű, nem szabad első lépésben túl rövidre vágni).
Ami az öntözést illeti, a gyep számára a hajnali órák jelentik az ideális időszakot. Így annyi nedvességet kapnak a szálak, amennyire szükségük van, a felesleges víz pedig a napsütés hatására gyorsan felszárad – ellentétben az esti öntözéssel, amikor sokkal hosszabb ideig marad vizes a fű, és a melegben ez kedvez a gombásodásnak. Nyáron is célszerű beiktatni egy alapos öntözéssel egybekötött tápozást.
Őszi teendők
Fontos, hogy a fagyokig folytassuk a rendszeres fűnyírást, nem szerencsés, ha a tél beköszöntekor a fűszálak túl hosszúak, mert később könnyebben befülledhetnek a hó alatt. Az őszi gyepszellőztetés és talajlazítás elmaradhatatlan mozzanat, a locsolás gyakoriságáról pedig az időjárás dönt. Egy nitrogénmentes tápozás is sokat segíthet abban, hogy a gyep jól bírja a téli hónapokat.
Téli várakozás
Ebben az évszakban nincs teendő a gyeppel, csak egy fontos szabályt érdemes betartani: különösen hóban, de lehetőleg fagyban se lépjünk a fűre, megelőzendő a levegőtlenség okozta hópenész megjelenését.