Villanyvezetékre lógó ágak – kinek a felelőssége?
Magánszemélyként leginkább kertvárosi területeken, agglomerációban, kistelepüléseken és üdülőövezetekben találkozhatunk a villany- és egyéb vezetékekre lógó ágak okozta problémával, de tulajdonképpen bárhol felmerülhet ez a gond, ahol emberek laknak, és fák is találhatók a környezetben. Blogcikkünkben bemutatjuk, hogy kit milyen felelősség és kötelezettség terhel a veszélytelenítést illetően.
Szabályok kerítésen belül és kívül
Ahhoz, hogy az elektromos vezetékek biztonságosan és megbízhatóan lássák el a feladatukat, mind a magánszemélyek, mind az áramszolgáltatók kötelesek betartani a rájuk vonatkozó jogszabályi kötelezettségeket, előbbieknek a kerítésen belül, utóbbiaknak azon kívül, de az esetleges átfedések is tisztázva vannak az előírásokban. Mivel a fák folyamatosan nőnek, a kötelezettségek betartását garantáló munkálatokat, vagyis a lombkoronák alakítását is folyamatosan – vagyis inkább rendszeresen – el kell végezni. A lényeg, hogy az ágak nem jelenthetnek veszélyt a vezetékekre: viharos időben letéphetik a kábelt, esőben pedig, ha sérült a vezeték, akár zárlatot is okozhatnak. Lássuk az érvényben lévő jogszabályokat!
-
Kerten, kerítésen belül a háztulajdonosnak – ha az nem magánszemély, akkor az ingatlan kezelőjének – kell gondoskodnia arról, hogy a faágak ne érjék el a vezeték úgynevezett biztonsági zónáját. A kisfeszültségű vezetékek esetében ez rendszerint 1 méter, vagyis egy méternél közelebb nem lehetnek az ágak a vezetékhez. Ezt a feladatot érdemes tapasztalt szakemberekre bízni, akik gyorsan és szakszerűen végzik el a favágással és metszéssel kapcsolatos munkákat.
-
Kerten, kerítésen kívül a helyileg illetékes áramszolgáltatónak kell ellátnia ugyanezt a feladatot.
-
Amennyiben a tulajdonos valamilyen okból kifolyólag nem tud eleget tenni a kötelezettségének, akkor ezt az áramszolgáltató vagy az általa megbízott cég is megteszi akár, és a tulajdonos ezt köteles lehetővé tenni. Ez esetben előfordulhat, hogy a szolgáltató nincs tekintettel az egyéb körülményekre, nem nézik a vágás idejét és mértékét, pusztán a veszélytelenítés a cél, így már csak ezért is ajánlott inkább a tulajdonosnak gondoskodni az ágak-gallyak szakszerű metszéséről.
-
Az ingatlantulajdonosok nem ültethetnek olyan fát, amelyik idővel kárt okozhat a vezetékben. Persze ez nem is lenne célszerű, mert a fa is megsínylené a folytonos vágást, és sok munkát is adna a tulajnak. Faültetés előtt érdemes megismerni az egyes fajták jellemzőit és tulajdonságait, és olyan mellett dönteni, amelyik nem okoz ilyen jellegű problémát.
Néhány jó tanács
Ha azt szeretnénk, hogy a fa a lehető legkisebb kárt szenvedje el, akkor ügyeljünk a gallyazás időpontjára is. Ha csak kisebb mértékű gallyazásra van szükség, azt az év bármelyik szakaszában megtehetjük, de ha nagyobb arányban kell a lombkoronához nyúlni, akkor azt időzítsük a fa nyugalmi időszakára, vagyis tavasszal még rügyfakadás előttre, vagy ősszel a lombhullatás utánra. Az ideális időszak fajtánként eltérhet, ennek is érdemes utánanézni.
Fontos, hogy a veszélytelenítés céljából végzett gallyazás, favágás előtt mindig jelezzük az áramszolgáltató felé a munkavégzés időpontját, és kérjük az vezetékszakasz feszültségmentesítését.