Miért kell a kiszáradt fát kivágni?

Minden élőlénynek, így a fáknak is megvan a maguk várható életkora, amit nagyban befolyásolnak az életkörülményeik. Városi környezetben rendszerint rövidebb ideig maradnak életben a fák, mint a természetes élőhelyükön, hiszen egészen más kihívásokkal kell szembenézniük, és sok esetben rászorulnak az ember által végzett gondozásra, öntözésre. A hosszan tartó aszály, a komolyabb sérülések és egyes betegségek is elvezethetnek oda, hogy a fa részben vagy teljesen kiszárad, de nem ritka az sem, hogy mindössze elöregedésről van szó, ami egy teljesen természetes folyamat. Bármi is legyen a kiszáradás oka, ha megtörténik, bizony célszerű a fát kivágni, mert balesetveszélyessé válik.
Fakivágás az előírásoknak megfelelően
A fakivágást minden esetben a hatályos előírásoknak megfelelően kell végezni, és nincs ez másként a kiszáradt fák esetében sem. Ugyanez vonatkozik a pótlásra is, aminek a mikéntjét minden esetben a helyi önkormányzati rendelet írja elő, vagyis nincs egységes szabályozás, a helyi előírások ismeretében szükséges eljárni.
Kiszáradt fa kivágásának menete
A kiszáradt fa komoly veszélyforrást jelent, hiszen kidőlhet, személyi sérüléseket és vagyoni károkat okozhat. A kiszáradt fáról – ha egyelőre nem is áll fenn a kidőlés veszélye – az ágak könnyebben és gyakrabban törnek le akár kisebb viharokban is, így mihamarabb el kell távolítani, akár köz-, akár magánterületen áll. A favágás módjáról a szakember dönt annak függvényében, hogy melyik a legegyszerűbb, legkevesebb veszélyt magában rejtő metódus, de nagy általánosságban elmondható, hogy az emelőkosaras fakivágás a legbiztonságosabb módszer, hiszen egy veszélyes fa esetében az alpintechnika túlságosan kockázatos lehet a munkavégzőre nézve.
Hasznos tanácsok kiszáradt fával kapcsolatban
Ha közterületen kiszáradt fát látunk, érdemes jelezni az illetékes hatóság felé, mielőtt balesetet okozva kidőlne. Szintén fontos tanács – főleg magánszemélyeknek –, hogy a kiszáradt fát célszerű gyökerestől kiemelni a talajból, mivel ha valamilyen betegség, például gyökérpenész vezetett a fa pusztulásához, a földben maradó gyökérágakon ott maradhatnak a végzetes betegséget okozó mikrobák, amelyek további veszélyt jelenthetnek más növényekre.