Túl magasra nőtt vagy épülethez túl közeli fa kivágása
Favágásra több okból is sor kerülhet, ebben a blogcikkben azokról az esetekről lesz szó, amikor egy fa túl nagyra nő, vagy túl közel van az épülethez. A túl nagyra növés és a túlzott közelség persze relatív, hiszen minden fafajtának megvan a jellemző magassága, így amikor arról van szó, hogy egy fa a megítélésünk szerint már túl nagy, akkor voltaképpen az a helyzet, hogy rosszul lett megválasztva a fajta, vagy időközben beépült a környék, és a hatalmas ágak immár veszélyt jelentenek az ott lakó emberekre és az ingatlanokra. Éppen ezért javasolják a szakemberek, hogy fát, ha csak lehet, körültekintően kell ültetni, gondolva a távolabbi jövőre is.
Alpintechnika vagy emelőkosaras fakivágás?
A fakivágás módját és árát alapvetően két tényező határozza meg: a fa helye és a magassága, vagyis hogy hol van és mekkora. Könnyen vagy nehezen megközelíthető, hozzáférhető? Vannak körülötte értékek, ingatlanok, amelyekben kár keletkezhet? Mivel a nagyon nagyra nőtt, illetve az épülethez túl közel lévő fa kivágása minden esetben hatalmas körültekintést igényel, kizárólag tapasztalt szakembert szabad megbízni a veszélyes feladat elvégzésével. A profi szakember a helyszín felmérése után a körülmények ismeretében dönti el, hogy melyik módszert célszerű alkalmazni, az alpintechnikát vagy az emelőkosaras fakivágást, de az óriási fákat jellemzően kosaras autóval szokás kivágni.
Szerencsére a törvényi környezet is biztosítja, hogy ezt a munkát szakember végezze: mivel döntéses módszerrel csak a külterületen álló, semmit és senkit nem veszélyeztető fát lehet kivágni, belterületen mindenképp szükség van speciális felszerelésre a nagy vagy épületekhez túl közeli fák esetében: kosaras autóra vagy alpintechnikai eszközökre, amelyekkel a szakemberek rendelkeznek.
Mikorra időzítsük a fakivágást?
Szakmai berkekben evidencia, laikusok számára viszont újdonság lehet, hogy a fakivágásnak is van ideális időszaka, mégpedig a téli hónapok. Tehát ha a körülmények és a helyzet engedi, akkor célszerű télen elvégezni a munkát. Hogy miért? Azért, mert ebben az évszakban jelentősen csökken a fa víztartalma, ami azt jelenti, hogy a tömege is jelentősen kisebb, mint tavasszal, nyáron, ősszel. A munkavégzés így nemcsak gyorsabb, hanem biztonságosabb, vagyis végső soron hatékonyabb lesz.