Magasabb kerti növények és örökzöldek visszavágása ősszel
A kertek tavasszal kezdenek életre kelni, és nyáron érik el pompájuk csúcsát, ám ahhoz, hogy évről évre gyönyörködhessünk a szépségükben, minden évszakban akad velük tennivaló, így természetesen ősszel is vannak olyan feladatok, amelyeket mindenképp el kell végeznünk. Az elmaradhatatlan munkálatok egyike az ősszel esedékes visszavágás, alakítás és metszés. A metszés és a visszavágás mélyebb ismereteket igénylő, kényes téma, ismerni kell hozzá az egyes növények jellemzőit és tulajdonságait, hiszen bizonyos fajtákon tavasszal, másokon pedig ősszel kell elvégezni a munkát, különben komoly kárt teszünk bennük. Ökölszabályként kimondhatjuk, hogy ősszel a télálló növényeket és az örökzöldeket metszhetjük és vághatjuk vissza, tavasszal pedig minden mást. Jelen blogcikkünkben kizárólag az őszi metszésről ejtünk szót, azon belül is a nagyobb cserjékről, fákról.
Mi a célja az őszi cserje- és favisszavágásnak?
Két okból is szükséges elvégezni azt a munkát: egyrészt azért, hogy a növényeink egészségesek maradjanak, másrészt azért, hogy megőrizzék a szépségüket, illetve az általunk kívánt formájukat és méretüket.
- Az örökzöld cserjék és bokrok általában alacsony növésűek, ám fás szárú növényként egyes fajtái mégis akár több méteres magasságúra nőhetnek – például a népszerű korallberkenye vagy a babérmeggy –, és persze oldalirányban is terebélyesednek. Ha ősszel megfelelő mértékben megmetsszük őket, tavasszal ismét gyönyörűvé válnak. Nem kell félni az alapos metszéstől, az elsárgult, lekonyuló részeket nyugodtan vágjuk le, de azért túlzásba se essünk. Mivel az ősz az egyik legnedvesebb időszak az évben, ezek a növények könnyen regenerálódnak a metszést, vágást követően, így attól sem kell tartanunk, hogy komolyabb kárt teszünk bennük. Az örökzöld cserjékből tökéletes sövény alakíthatunk magunknak, főleg ha szép, sűrű egészséges növényeink vannak.
- Bizonyos fákat is visszavághatunk ősszel, ezek közé tartozik a cseresznye-, a meggy- és a diófa, de esetükben is ügyelni kell az időpontra, vagyis ne vágjunk bele túl közel a télhez. Az ősszel is visszavágható lombhullató fák esetében mindenképp várjuk meg, amíg lehullajtják a leveleiket. A vágás módját a fa magassága határozza meg, az akár 25-20 méteres magasságot is elérő diófa estében emelőkosaras autóra is szükség lehet.
- Fontos információ, hogy amennyiben favágásra van szükség, azzal várjunk egy kicsit – ha a fa nem veszélyes –, a műveletet célszerű a téli hónapokra időzíteni. Ennek oka, hogy télen bizonyos élettani folyamatok miatt a fatörzs és az ágak nedvességtartalma alacsonyabb, mind az örökzöldek, mind a lombhullatók esetében, így gyorsabban megy a munka. És ami még ennél is fontosabb: a téli hónapokban nem fészkelnek a madarak, így fel sem merülhet, hogy megzavarjuk a költést vagy kárt okozunk a fiókákban.