Levéltetvek a kertben

A levéltetvek általánosan ismert kellemetlen növényi kártevők.
A változatos életmódú rovarokban közös, hogy fás szárú gazdanövényeken telelnek át. Tavasz kezdetével itt kezdenek elszaporodni, majd májusban, szárnyra kelve, elözönlik a lágyszárú növényeket, ősszel pedig visszatérnek a fás szárú téli gazdanövényeikre.
A levéltetvek a kertészeti kártevők leggyakoribb szúró-szívó szájszervű kártevői, gyors szaporodás és fejlődés jellemzi őket.
Kártételük
- Közvetlen: szívogatásuk nyomán, fitotoxikus nyál miatt keletkező szín, alak és térfogatváltozás a leveleken.
- Közvetett: vírusterjesztés
Tünetek
Deformálódott, elsárgult, elszíneződött levelek utalhatnak a kártevők jelenlétére. Legtöbbször a fertőzött levelek fonákján, zsenge leveleken és bimbókon, rendszerint telepekben hemzsegnek a levéltetvek.
Védekezés, megelőzés
Természetes ellenségei
A katicabogarak és annak lárvái, a lebegőlegyek lárvái, fátyolka lárvái, fürkészdarazsak, fülbemászók, pókok és madarak.
Egyszerű védekezés
- Ha kevés a tetű, egyszerűen kézzel dörzsöljük le.
- A tetves hajtásokat csípjük le.
- Szobanövényeket zuhanyozzuk át.
- Kerti növényeket slaggal mossuk le.
- Bio mosogatószerből készített oldattal permetezzük a növényt. - 1 teáskanál bio mosogatószer 1 liter vízben feloldunk. A zsírsavak, a szappan feloldja a levéltetvek vékony bőrét és elpusztulnak.
- Hideg csalántea főzettel is permetezhetünk.
- Gyűjtő növényeket ültessünk az ágyásba. - pl. sarkantyúka, mely magához vonzza a levéltetveket, így ezek a példányokat feláldozzuk a tetűmentes ágyásokért.
Vegyszeres védekezés
vegyszeres védekezés radikális védekezési forma, mikor is a méreg bekerül a növény szállítószöveteibe és a nedvkeringéssel eljut a növény minden részbe, ezáltal, a kiszívott nedvvel a kártevőbe is.
Sajnos ezek a szervmaradványok nem csak a kártevőket pusztítják, hanem a levéltetvek természetes ellenségeit is, nem mellesleg a méreg bekerül a gyümölcsökbe, termésekbe is, amiket aztán elfogyasztunk.
Gondoljuk át, mielőtt ezekhez a radikális módszerekhez nyúlunk!